Podsumowanie IV Pucharu Polski Południowej Katamaranów

Sezon 2019 był najbardziej intensywny ze wszystkich dotychczas. Zaplanowanych zostało 9 regat. Większość na Jeziorze Goczałkowickim w zaprzyjaźnionym klubie Jacht Klub PTTK Pszczyna (bardzo dziękujemy za kolejny sezon :)), jedne regaty na Turawie, dwie na Jeziorze Żywieckim i jedne na Imielinie.

 

I. Regaty Otwarcia sezonu – Maj, Jezioro Goczałkowickie

Na starcie dwudniowych regat stanęło 10 załóg. Była to największa frekwencja z całego sezonu jak się później okazało. Pierwszy dzień okazał się bardzo słabowiatrowy ale udało się rozegrać 3 wyścigi. W drugim dniu wiatru zdecydowanie więcej co pozwoliło na rozegranie kolejnych 3 wyścigów. Regaty wygrała załoga Kuba i Ania Bączek tuż przed Krzysztofem Bassakiem i Piotrem Sicińskim. Na najniższym stopniu podium uplasowała się załoga Tomek i Dominka Pardel.

 

II. Regaty na Turawie – Maj

Przy okazji rozgrywanych Międzynarodowych Mistrzostw Polski w klasie Topcat grupa katamarany Południe zaproszona została na regaty w Turawie. Startowaliśmy w klasie Open. Na linii startu znalazło się 9 katamaranów. Warunki pierwszego dnia były zmienne. Wiało od 1 do 4B ze sporymi zmianami kierunków. Udało się rozegrać 4 wyścigi. Drugi dzień niestety nie pozwolił na rozegranie wyścigów z powodu zbyt słabego wiatru. Była piękna słoneczna pogoda i organizacja na wysokim poziomie. Dziękujemy serdecznie Jacht Klubowi Opolskiemu za zaproszenie! Regaty wygrała załoga Kuba i Ania Bączek, na drugim miejscu znalazła się załoga Tomek i Dominika Pardel a na trzecim Kamil i Jan Pardel.

 

III. Regaty w Imielinie – Dziećkowice 

Jednodniowe regaty, które kolejny raz miały być rozegrane na zalewie Dziećkowickim niestety nie odbyły się z powodu braku wiatru… 5 załóg poćwiczyło rozkładanie i składanie sprzętu 🙂

 

IV. Regaty na Jeziorze Goczałkowickim – Czerwiec

Te regaty na pewno przejdą do niechlubnej historii PPPK. Frekwencja? 3 załogi… Koniec czerwca niestety spowodował początek  fali urlopowej. Regaty bardziej treningowe. 4 wyścigi w dość fajnych warunkach wietrznych – 3 do 4B. Wygrane przez Tomka Pardla i Wojtka Siudego na remisie pkt z Kuba i Anią Bączek. Trzecie miejsce zajął Robert Adamczyk z Bartkiem Szymikiem.

 

V i VI. Żywiec sailing week 😉 czyli sobotnie regaty Politechniki Krakowskiej oraz niedzielne regaty w Santorini – Lipiec

Regaty na Jeziorze Żywieckim odbyły się w silnowiatrowych warunkach. Wiatr był bardzo porywisty (3 do 6B). Na sobotnich zjawiło się 9 załóg. Udało się rozegrać 4 wyścigi. Pierwszy wyścig memoriałowy (start wspólny dla katamaranów, klasy open i kabin) wygrała załoga Kuba i Ania Bączek – broniąc wynik z zeszłego roku. Niestety wywrotka w 2 wyścigu i złapanie liny kotwicznej z górnego znaku w ostatnim wyścigu spowodowało utratę pkt i finalnie zajęli oni 3 miejsce (remis pkt z 2 miejscem i 1 pkt za wygranym). Regaty wygrała bardzo dobrze żeglująca w tych warunkach załoga Tomasz i Kamil Pardel a na 2 miejscu znalazła się załoga Jakub Wyroba i Jakub Kwiatkowski. Bardzo dobrze żeglowała również załoga Robert Adamczyk i Bartosz Szymik na Tornadzie, niestety przelicznik robi swoje…

Tego dnia było 7 wywrotek 🙂

Niedziela przywitała nas podobnym wiatrem (3-5B) choć trochę bardziej kręcącym. Urazy ciała, awarie sprzętu zrobiły swoje i w niedzielnych regatach wystartowało 6 załóg. Tym razem załoga Kuba i Ania Bączek po nieudanej do końca sobocie zdecydowanie wygrała wszystkie 4 wyścigi. Na drugim miejscu Tomasz Pardel z Marcinem Matusińskim a na trzecim Jakub Drobczyk z Wojtkiem Siudym.

 

VII. Regaty na Jeziorze Goczałkowickim – Lipiec

Lipcowe regaty kolejne w bazie Jacht Klubu PTTK Pszczyna zebrały 6 załóg. Warunki pogodowe były niestabilne. Chodzące burze dookoła nie pozwoliły 1 dnia regat na rozegranie wyścigów. Były za to duszonki i miła brzegowa atmosfera 🙂 Dziękujemy Tomkowi i Dominice za bazę przy kamperze 🙂

Drugiego dnia regat również zanosiło się na burze ale później. Wczesny start pozwolił na rozegranie 4 wyścigów. Początkowo wiatr był słaby 1-2B później stopniowo narastał do 3B. Ostatni wyścig ukończyły tylko 2 załogi. Reszta wycofała się z powodu nasilającego się wiatru i chmur, które zwiastowały nadejście burzy. 3 z 4 wyścigów wygrała załoga Kuba i Ania Bączek. Na 2 miejscu znalazła się załoga Jakub Drobczyk i Wojtek Siudy a na 3 miejscu Tomek i Dominka Pardel.

 

VIII. Regaty na Jeziorze Goczałkowickim – Sierpień/Wrzesień

Regaty w ostatni wakacyjny weekend zebrały ponownie 6 załóg. Pierwszy dzień początkowo nie rozpieszczał wiatrowo ale finalnie udało się rozegrać aż 5 wyścigów. Drugiego dnia doszły jeszcze 2 wyścigi. 4 wyścigi wygrała świetnie żeglująca załoga Krzysztof Bassak i Piotr Siciński – tym samym wygrywając całe regaty. Na 2 miejscu – Kuba i Ania Bączek a na 3 – Jakub i Matylda Drobczyk – najmłodsza uczestniczka PPPK 🙂 Brawo!

 

IX. Regaty zakończenia sezonu na Jeziorze Goczałkowickim – Wrzesień

Ostatni weekend września zebrał na starcie 9 załóg. Początek i koniec sezonu zawsze zbiera najwięcej załóg. To może podpowiedź na przyszły sezon 😉

Pierwszy wyścig była to błękitna wstęga Jeziora Goczałkowickiego. Długi wyścig 20 km pod zaporę i z powrotem w dosyć ciężkich warunkach. Wiatr do 18 węzłów, fala. Drag race 🙂 Do dolnej boi od staru jazda na genakerach i wyciskanie z katów co się da. Na dolnej boi przy zaporze stawka 4 katamaranów dosyć blisko. Halsówka jednak zdecydowanie podzieliła stawkę. Z powodu awarii, wywrotek wyścig ukończyło 7 załóg. Bezkonkurencyjnie i z dużą przewagą wygrała załoga Krzysiek Bassak i Piotr Siciński na Exploderze F18 Scorpion. Drugie miejsce zajęła załoga Robert Adamczyk i Bartosz Szymik na Tornado, które jest stworzone do takich warunków 🙂 Trzecie miejsce zajął Tomasz i Jan Pardel. W kolejnych wyścigach wystartowało już tylko 5 załóg. Tego samego dnia udało się rozegrać jeszcze 2 wyścigi. Kolejny dzień w podobnych lub mocniejszych warunkach – 2 wyścigi. Na 1 miejscu podium Krzysztof Bassak i Piotr Siciński wygrywając 4 z 5 wyścigów łącznie! Drugie miejsce zajął Tomasz i Jan Pardel a na trzecim zasłużenie po całym sezonie Robert Adamczyk i Bartosz Szymik!

 

W klasyfikacji generalnej Pucharu Polski Południowej Katamaranów sklasyfikowano 17 sterników. Do klasyfikacji generalnej liczonych zostało 5 z 8 regat.

  1. Kuba i Ania Bączek – Nacra F20, 99 pkt
  2. Tomasz Pardel i Dominika Pardel – Nacra F18 Infusion, 97 pkt
  3. Robert Adamczyk i Bartosz Szymik – Tornado, 85 pkt3.

Pełny ranking  tutaj

W ciągu 8 odbytych regat rozegrano łącznie 36 wyścigów. Poszczególne wyniki wygrali:

Kuba i Ania Bączek15Nacra F20
Krzysztof Bassak i Piotr Siciński11Exploder F18 Scorpion
Tomasz i Dominika Pardel6Nacra F18 Infusion
Jakub i Matylda Drobczyk4Nacra F20
Jakub Wyroba i Kuba Kwiatkowski1Hobie Cat 16
Kamil i Jan Pardel1Nacra Inter 20

Pełne wyniki regat tutaj.

Jeśli CIę to interesuje to udostępnij!